Описание
Щороку 26 квітня Європа згадує чорнобильську катастрофу. Вже 22-й раз поспіль правозахисні і наукові НВО щорічно користуються цією можливістю, щоб зажадати оприлюднення "дійсних підсумків" вибуху четвертого блоку на кордоні України і Білорусі. Цього разу колектив "За незалежність ВОЗ" збирається з нагоди Генеральної асамблеї Всесвітньої організації охорони здоров'я, яка відбудеться з 19 по 24 травня в Женеві, зажадати перегляду угоди, підписаної в 1959 році з МАГАТЕ і обвинуваченого в заниженні масштабів наслідків вибуху і розповсюдження ядерної хмари. За офіційними даними, кількість жертв складає 56 загиблих і 4000 хворих раком щитовидної залози.
Стандартна угода
"Контракт, котрий пов'язує дві організації вже п'ятдесят років, заважає ВОЗ проводити дослідження в ядерній сфері без узгодження з МАГАТЕ, проте агентство є промисловим лобі, завдання якого - розповсюдження атома", - говорить Елісон Кац, колишня співробітниця агентства ООН з охорони здоров'я, що сьогодні очолює боротьбу за його незалежність.
За її словами, ця угода пояснює, чому розслідування, що проводяться в зонах, на які розповсюджувалась катастрофа, піддаються "всіляким маніпуляціям": відсутній переклад незалежних досліджень; аналіз проводиться в суворо обмежених тимчасових рамках, щоб обійти довгострокову статистику смертності; в розрахунок приймаються тільки ракові захворювання та ін. "Ми спираємося на чорнобильський випадок, тому що це жахлива трагедія, - продовжує Елісон Кац, - але це, звичайно, спільна проблема".
Щоб бути прийнятою до розгляду, поправка про перегляд угоди 1959 року повинна бути внесена на обговорення Генеральної асамблеї двома країнами-членами. Говорять, що в цьому "зацікавлені" північні країни. "про зміну цього тексту не може бути і мови, - затверджує Марія Нейра, директор департаменту громадської охорони здоров'я і навколишнього середовища ВОЗ. - Це стандартна угода, яку підписують між собою всі структури ООН. ВОЗ можна дорікнути багато в чому, але точно не в недооцінці впливу катастрофи на здоров'ї людей. Зазвичай нам дорікають у зворотному! Ми працюємо за такими суворими і чіткими правилами, що у нас практично не залишається можливості робити неточні оцінки".
У Відні твердять те ж саме: "Конфлікту інтересів ніколи не було. МАГАТЕ - не агентство по розповсюдженню атома, атомна індустрія не потребує того, щоб хтось її рекламував, - стверджує Дідьє Лува, керівник в МАГАТЕ програми розпорядження ядерних відходів і чорнобильських питань. - Ми не занижуємо серйозність катастрофи 26 квітня 1986 року, навпаки, ми привласнили їй сьому, найвищу, ступінь тяжкості".
Бруно Пелло, який був заступником директора МАГАТЕ, визнає деяку подвійність місії віденського агентства: "У МАГАТЕ подвійне завдання: одночасно здійснювати перевірку і підтримку ядерних розробок. Я відмінно розумію, що деякі виступають за розділення цих двох функцій і, здається, це правильно. Маніфестантам слід було б відправитися до Відня, а не залишатися в Женеві!" З квітня 2007 року волонтери по черзі щодня стоять перед штаб-квартирою ВОЗ, вимагаючи перегляду знаменитої угоди. Збираючись в групи по дві-три люди, активісти з Швейцарії, Франції і інших країн розмахують плакатами, що звинувачують організацію в тому, що вона не допомагає тим, хто в небезпеці.
Співвідношення сил
Між чистою духовністю і теорією змови, поза сумнівом, є щось середнє. "Текст 1959 року не тільки перешкоджає розголошенню інформації, але і стримує проведення нових досліджень, - підкреслює Галя Акерман, автор книги "Чорнобиль, повернення до катастрофи" (Tchernobyl, retour sur un dйsastre). - Атомна енергетика представляється недовгостроковим замінником нафти і газу. Багато урядів зацікавлено в її розвитку, особливо Франція, яка прагне будувати АЕС в країнах третього світу. Чим далі розвивається атомна енергетика, ти